خانه / اخبار / ساخت دستگاه تیپ‌ پهن‌کن قابل تنظیم در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان سمنان (شاهرود)

ساخت دستگاه تیپ‌ پهن‌کن قابل تنظیم در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان سمنان (شاهرود)

به گزارش روابط عمومی مرکز، دستگاه تیپ‌پهن‌کن قابل‌تنظیم (فاصله‌ ردیف‌های کاشت و عمق قرارگیری نوار تیپ) جهت کاشت محصولات ردیفی (آفتابگردان، چغندرقند و …) توسط مهندس امیدمهر محقق بخش فنی و مهندسی مرکز طراحی و ساخته شد و بر روی ردیف‌کار نصب شد.

مهندس امید مهر در مورد لزوم طراحی این دستگاه بیان نمود که با توجه به قرار گرفتن کشور ایران در منطقه جغرافیایی خشک و بروز خشک‌سالی‌های اخیر، صرفه‌جویی در مصرف آب واستفاده بهینه از آن از اهداف مهم جامعه کشاورزی کشور است . در همین راستا کلیه محصولات زراعی (ذرت علوفه‌ای، گندم، سیب زمینی، گوجه فرنگی، آفتابگردان، کلزا، کدو و ….) در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی سمنان (شاهرود) توسط لوله‌های نواری تیپ آبیاری می‌شود. بطوری که آبیاری نواری موجب کاهش بیش از ۵۰ درصدی مصرف آب و افزایش ۱۰۰ درصدی عملکرد ذرت علوفه‌ای در اراضی مرکز تحقیقات شده است.

وی افزود تاکنون سه دستگاه تیپ‌پهن‌کن در این بخش ساخته شده است و بر روی سه دستگاه ماشین کاشت (ردیف‌کار پنوماتیک، خطی‌کار غلات و ریزدانه‌کار) نصب شده است و این دستگاه در مزارع ازدیادی مرکز و توسط کشاورزان پیشرو شاهرود مورد استفاده و استقبال قرار گرفته است. با نصب تیپ‌پهن کن بر روی ماشین کاشت، کار پهن کردن تیپ خیلی راحت انجام می‌شود و با توجه به اینکه فاصله لوله‌های نواری (تیپ) از یکدیگر با توجه به نوع محصول و بافت خاک هر منطقه متغیر است، بنابراین امکان تغییر فواصل بین لوله‌ها و عمق قراری لوله در این دستگاه‌ها در نظر گرفته شده است. همچنین دانش و تجربه کافی در خصوص تعیین فاصله‌ لوله‌های نواری در خاک‌های با بافت‌ مختلف وجود دارد.

مهندس نادعلی عضو هیات علمی بخش تحقیقات زراعی و باغی مرکز شاهرود در مورد این دستگاه عنوان نمود که پهن کردن لوله‌های تیپ با دست در مزرعه زمان‌بر بوده و از نظر اقتصادی باعث افزایش هزینه‌های تولید می‌شود، لذا دستگاه تیپ‌پهن‌کن موجب بالابردن سرعت عملیات کاشت  و صرفه‌جویی در هزینه کارگری می‌شود.