خانه / اخبار / دکتر دزیانیان رئیس مرکز:ارتباط مستمر و نظام مند با بهره برداران از اولویت های مرکز است

دکتر دزیانیان رئیس مرکز:ارتباط مستمر و نظام مند با بهره برداران از اولویت های مرکز است

به گزارش روابط عمومی مرکز، جلسه انجمن نظام صنفی کشاورزی در ۷ دی ماه سال جاری در محل سالن جلسات مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان سمنان(شاهرود) با حضور رئیس و معاونین مرکز تشکیل گردید. در این جلسه دکتر دزیانیان رئیس مرکز اولویت مرکز را ارتباط مستمر با بهره برداران عنوان نمود و بیان کرد که با ادغام آموزش و تحقیقات در سال جاری فرصت مناسب برای انتقال یافته ها به عرصه و بررسی بازخورد آن فراهم گردیده است.

وی افزود این مرکز به علت داشتن عرصه ،آب و زمین وکشت بسیاری از محصولات کشاورزی با مشکلات کشاورزان از جمله بازرگانی و فروش محصولات آشناست بنابراین بحث بازرگانی و بازاریابی محصولات کشاورزی اهمیت از اهمیت بالایی برخوردار است.

دبیر شورای تات استان بیان نمود: علی رغم کمبود اعتبارات در بحث آموزش بهره برداران برنامه ریزی داریم که بخشی از دوره های آموزشی را از طریق حمایت دفتر آموزش بهره برداران وزارت خانه و عمده دوره های آموزشی با همکاری تشکل ها برای کشاورزان را اجراء می کنیم که تاکنون همکاران ما بدون چشم داشت این آموزش ها را انجام داده اند که رتبه پنجم مرکز در بین مراکز در انتقال یافته های تحقیقاتی به همین علت است.

دکتردزیانیان سپس به کشت زعفران به مدت ۸ سال از سال ۱۳۶۷در مرکز اشاره نمود و بیان کرد که با محققین با تجربه در این زمینه در خراسان ارتباط برقرار کردیم تا با انتقال دانش موجود به کشاورزان در الگوی کشت استان نیز مورد توجه قرار گیرد ضمن اینکه بر روی الگوی کشت روی بقیه گیاهان هم تمرکز کرده ایم.

وی به مزیتهای کشت گلخانه ای اشاره نموده و آمادگی مرکز را برای احداث یک گلخانه الگویی هیدروپونیک اعلام نمود.

دکتردزیانیان با بیان اینکه در بحث گیاهان دارویی نیم هکتار گل محمدی در مرکز کشت شده اشاره نمود که روی تکثیر آن مشغول به کار هستیم.

در ادامه جلسه دکتر اخیانی معاون پژوهش و فناوری مرکز به اقدامات انجام شده در زمینه پهنه بندی اقلیمی اشاره نمود و بیان کرد که در این زمینه تعیین پتانسیل تولید محصول،انجام آموزش و ایجاد پایلوت را باید با همکاری نظام صنفی پیاده اجرا نماییم

وی با اشاره به آماده بودن دستورالعمل ها در محصولات پسته،گندم و چغندر قند ،گفت که بایستی بعد از پهنه بندی انتقال دقیق اطلاعات به کشاورزان انجام شود

در ادامه مهندس فائزنیا معاون مدیریت و توسعه منابع انسانی مرکز به بحث کمبود آب در کشاورزی و راهکارهای مقابله با آن و ضرورت بسته بندی محصولات کشاورزی با معیارهای روز جهانی اشاره نمود .

سپس مهندس نیکنام معاون آموزشی مرکز گزارشی از اقدامات مرکز در زمینه آموزش بهره برداران اشاره نموده و آمادگی مرکز را برای این آموزشها با داشتن ۳۰ محقق و مدرس اعلام کرد.

در ادامه نشست هر یک از اعضاء نظام صنفی کشاورزی به بیان مسایل و مشکلات کشاورزان پرداختند از جمله:

بی کاری فارغ التحصیلان در روستاها،کم شدن درآمد روستاییان،مشکلات بسته بندی محصولات،اطلاعات کم در مورد کشت گیاهان دارویی،حمایت کم جهاد کشاورزی از کشاورزان،عدم آگاهی کشاورزان از ارقام مناسب کشت،به روز نبودن اطلاعات کشاورزان،اهمیت آموزش در بخش کشاورزی،ناهماهنگی بین ادارات،مشکلات خرده مالکی زمینهای کشاوری و مشکل تجمیع آن،عدم تولید محصول استاندارد در ایران

%image_alt%

 


بازگشت           چاپ چاپ