خانه / اخبار / برگزاری نشست خبری به مناسبت هفته پژوهش و فناوری در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان سمنان(شاهرود)

برگزاری نشست خبری به مناسبت هفته پژوهش و فناوری در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان سمنان(شاهرود)

به مناسبت هفته پژوهش و فناوری نشستی خبری با شرکت اصحاب رسانه و مطبوعات شهرستان شاهرود و استان در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان سمنان(شاهرود) در ۲۵ آذر ماه سال جاری برگزار گردید .

در این جلسه دکتر احمد دزیانیان رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان سمنان(شاهرود)در سخنانی کاهش بهره وری در بخش کشاورزی را عدم استفاده از یافته های نوین علمی و معیشتی بودن آن در ایران عنوان نمود .

وی افزود کشاورزی پایه اقتصاد ایران است که ریاست محترم جمهور در جشن شکرگزاری آن را نجات دهنده کشور در سالهای تحریم دانستند ولی ماهیت آن دارای ریسک بالا از عواملی اقلیمی مانند سرما ،خشکسالی، تگرگ ، آفات و بیماریها و بارزگانی و بازاریابی متاثر میباشد .

رئیس مرکز با بیان اینکه اگر نگاه به کشاورزی دانش محور باشد اقتصادی و درآمدزا خواهد بود به فاصله عملکرد امسال کشاورز نمونه کشور که از هر هکتار ۱۲ تن گندم برداشت نمود با متوسط  کشوری آن که ۳ تن در هکتار است اشاره کرد و آن را نتیجه بردن دانش به عرصه تولید دانست .

دکتردزیانیان سپس به رتبه پنجم مرکز در بین مراکز در انتقال یافته های تحقیقاتی به عرصه تولید و قراردادهای پژوهشی در کشور اشاره نمود و افزود که محققین و مدرسین این مرکز ارتباط خوبی با بهره برداران و کارشناسان بخش کشاورزی دارند و افزایش عملکرد محصول زارعی و باغی در استان شاهد این مدعا است و شعار امسال سازمان تحقیقات،آموزش و ترویج کشاورزی کشور نیز، انتقال یافته های تحقیقاتی به عرصه های کشاورزی می باشد .

وی به وضعیت اقلیمی استان و بالا بودن میزان تبخیر و بارندگی کم اشاره نمود که پیامد آن افت ۶۰ تا ۱۰۰ سانتیمتری آب های زیر زمینی در هر سال است

دبیر شورای تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی استان سمنان تصریح کرد که با توجه به خشکسالی برنامه مطالعاتی ما به سمت اصلاح الگوی کشت و معرفی الگوی کشت رفته است و در این زمینه تفاهم نامه با استان بسته ایم و مطالعات الگوی کشت را آغاز کرده ایم تا با توجه به اقلیم، قابلیت اراضی و میزان مصرف آب  الگوی کشت مناسب را بر اساس مزیت نسبی معرفی نماییم و سپس به محصولات معرفی شده کمکهای دولتی و وام تعلق خواهد گرفت .

دکتردزیانیان با بیان اینکه بسیاری از محصولات کشت شده در استان مزیت اقتصادی ندارند به محصولاتی مانند پسته ، انگور، انار ،  گردو ، زیتون ، انجیر و زعفران اشاره نمود که مزیت نسبی بالاتری دارند .

وی رفتن به سمت کشت های کنترل شده مانند گلخانه ها ی آبکشت را اجتناب ناپذیر دانست که باعث صرفه جویی بالا در آب و نهاده ها شده و تولید در واحد سطح بالا دارند ولی هزینه اولیه آنها بالاست .

رئیس مرکز با اشاره به وجود واحد فعال ثبت و گواهی بذر و نهال در مرکز ،گفت که در این مرکز ۷۵ درصد بذرهای اصلاح شده مورد نیاز استان،گواهی شده که در ۲ تا ۳ سال آینده به ۱۰۰ درصد خواهیم رسید .

دکتر دزیانیان بیان کرد: یک میلیون و دویست هزار نهال شناسه دار در سال زیر نظر این مرکز در استان با کمک بخش خصوصی تولید می شود که ۲۰۰ هزار نهال آن در خود مرکز تولید می شود و افتخار بزرگی به شمار می آید که این نهال ها شامل زردآلو،انگور،سیب،گیلاس،آلبالو ، پسته، گردو ، بادام و… می باشد که در اسفند ماه بین کشاورزان توزیع می گردد .

رئیس مرکز با بیان موضوع سرمازدگی، به انجام کارهای تحقیقاتی ۱۰ ساله در زمینه ارزیابی و تولید ژرم پلاسم زردآلو مقاوم به سرما در مرکز اشاره نمود و از انجام مطالعات راههای متعدد مقابله با سرما زدگی در مرکز خبر داد .

رئیس مرکز سپس به افزایش شوری آب و خاک به علت افت آب های زیرزمینی اشاره نمود و به طرح شناسایی و تولید پایه های مقاوم انگور به شوری در مرکز خبر داد .

وی به استفاده از سیستم های نوین آبیاری در گوجه فرنگی،سیب زمینی ، ذرت و گندم در مرکز از سال ۸۵ اشاره نمود که باعث افزایش قابل توجه عملکرد و کاهش مصرف آب شده است

رئیس مرکز بیان نمود که امسال فرمولاسیون ریز کپسول سازی حشره کش های بیولوژیک ویروسی را برای اولین بار در کشور تولید و ثبت اختراع کرده ایم که ویروس درون این کپسول ها قرار می گیرند و حرکت جدیدی برای تولید محصول سالم است .

وی با اشاره به اهمیت تغذیه گیاهان از ارئه مدل توصیه کودی توسط بخش تحقیقات خاک و آب مرکز به کشاورزان خبر داد که باعث افزایش قابل توجه عملکرد گردیده است .

دکتر دزیانیان افزود در سال جاری توسط مرکز ۱۵ گزارش نهایی پژوهشی و ۵ نشریه ترویجی در سطح ملی انتشار داده ایم و ۵۰ طرح تحقیقاتی در دست اجرا داریم و بیش از ۳۰ مقاله بصورتISI و ISC و ۱۵ مقاله  بصورت کنفرانس در سطح ملی و بین المللی ارائه کرده ایم .

وی با اشاره به طرح نوین ترویج و جذب ۱۰ هزار کارشناس در کشور تصریح نمود که ۱۰۵ کارشناس در استان برای مراکز خدمات کشاورزی جذب شده اند و بیان نمود که این نیرو ها در عرصه   به عنوان کارشناسان پهنه های اقلیمی با همکاری محققین در انتقال یافته های علمی مشغول به کار می شوند.

%image_alt%