خانه / اخبار / برگزاری روز مزرعه با عنوان ارزیابی کارایی آبیاری با لوله های لی فلت، پایش ارقام گندم و کاهش افت کمباینی در مرکز سمنان(شاهرود)
?

برگزاری روز مزرعه با عنوان ارزیابی کارایی آبیاری با لوله های لی فلت، پایش ارقام گندم و کاهش افت کمباینی در مرکز سمنان(شاهرود)

به گزارش روابط عمومی مرکز، مراسم روز مزرعه با عنوان ” ارزیابی کارایی آبیاری با لوله های لی فلت، پایش ارقام گندم و کاهش افت کمباینی ” در ۲۷ تیر ماه سال جاری در مرکز تحقیقات وآموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان سمنان (شاهرود) با حضور بهره‌داران، تشکل های کشاورزی، مسئولین سازمان جهاد کشاورزی استان، مدیران ترویج و کارشناسان مدیریت­های جهادکشاورزی استان برگزار شد. در این برنامه آموزشی ابتدا دکتر سیدحسن موسوی فضل عضو هیات علمی بخش تحقیقات فنی و مهندسی مرکز به بیان توضیحاتی در خصوص نحوه استفاده از لوله های لی فلت (که در بازار با نام های لی فلت، پی فلکس و رین فلت مشهورند) برای آبیاری گندم پرداخت. در ادامه دکتر علیرضا محمدی عضو هیات علمی بخش تحقیقات زراعی و باغی مرکز توضیحات مفصلی در خصوص مشخصات ارقام مختلف گندم و رقم های جدید و برنامه های مرکز در خصوص ارقام گندم ارائه نمود. سپس دکتر احمد اخیانی معاون پژوهشی مرکز در خصوص شوری خاک ها و اثرات آن بر عملکرد گندم توضیحاتی را ارائه نمود. در ادامه مهندس زین العابدین امیدمهر عضو هیات علمی بخش تحقیقات فنی و مهندسی مرکز توضیحاتی در خصوص اجرای موفق روش‌های خاک‌ورزی حفاظتی (کم‌خاک‌ورزی و کاشت مستقیم) و مقایسه آن با خاک‌ورزی مرسوم برای تولید گندم ارائه نمود و مهم‌ترین دلایل  افت کمباینی گندم در استان سمنان را تبیین نمود. در ادامه محققین مرکز به سوالات مطرح شده پاسخ را ارائه نمودند و همچنین عملیات برداشت گندم در مزرعه الگویی انجام و مهم‌ترین مسائل و مشکلات مربوط به افت کمباینی به کشاورزان یادآوری شد.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های ستاره دار را پر کنید. *

*