خانه / اخبار / انتشار کتاب فهرست ملی ارقام گیاهی

انتشار کتاب فهرست ملی ارقام گیاهی

اولین فهرست ملی ارقام گیاهی مورد کشت در کشور مشتمل بر ۷۱۲ رقم گیاهی در سه جلد و حدود ۹۰۰ صفحه رنگی چاپ و آماده عرضه می باشد.

از آنجائیکه انتخاب رقم مناسب و سازگار اولین قدم برای تولید محصولی اقتصادی است و نیاز کشاورزان، دست اندرکاران عرصه های مختلف بخش کشاورزی به این مهم بیش از پیش احساس می گردید، موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال در اقدامی در خور، با جمع آوری اطلاعات مربوط به ارقام زراعی و باغی تحت کشت در کشور و انتشار آنها در مجموعه ای تمام رنگی با تمام اطلاعات مورد نیاز به این نیاز دیرین بخش کشاورزی پاسخ داد. در این مجموعه ۳۳۵ رقم زراعی، ۲۲۴ رقم سبزی و صیفی و ۱۵۳ رقم باغی وارد شده است. اطلاعاتی از قبیل منشاء و خاستگاه رقم، شجره اصلاحی، به نژادگران رقم، مالک رقم و خصوصیات مهم زراعی و باغی محصولات به همراه عکس از رقم چاپ شده است. این مجموعه دارای ضمائمی نظیر نام و آدرس مالکان رقم، نام و آدرس نمایندگی های شرکتهای خارجی مالک رقم و لیست فارسی و لاتین رقم می باشد.

این مجموعه اطلاعات مورد نیاز به نژادگران (برای اطلاع از اهداف اصلاحی هر محصول)، تولیدکنندگان بذر و نهال، وارد کنندگان و صادرکنندگان بذر و اندامهای تکثیری، صاحبان صنایع غذایی مصرف کننده مواد خام از بخش کشاورزی و در نهایت کشاورزان عزیز را فراهم ساخته است.

مجموعه ارقام موجود شامل ارقام اصلاحی با منشاء داخل کشور، ارقام خارجی که در کشور معرفی شده اند و ارقام بومی –محلی هستند که در تولید محصول نقش موثری دارند.

روابط عمومی مرکز تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال استان سمنان(شاهرود)

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های ستاره دار را پر کنید. *

*